Ta strona używa plików cookie!
close

Ślubowanie i nadanie stopni uczniom klas o profilu mundurowym

Data dodania: 9 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Świdnica

Uroczysta gala nadania stopni uczniom klas o profilu mundurowym miała miejsce w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. W poczet III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zostali uroczyście przyjęci uczniowie pierwszej klasy wojskowo-policyjnej. A uczniowie klas drugich i trzecich otrzymali akty mianowania na wyższy stopień w edukacji mundurowej. Uczniowie tych klas oprócz tradycyjnych lekcji z przedmiotów ogólnokształcących, rozwijają swoją wiedzę na dodatkowych zajęciach specjalistycznych. W gali uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, Policji, Wojska oraz Straży Pożarnej.

Uroczystość zorganizowano w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, do którego zostały włączone klasy mundurowe. W uroczystości licznie wzięli udział zaproszeni goście min przedstawiciele powiatu świdnickiego na czele ze vice starostą Zygmuntem Worsą, reprezentanci współpracujących ze szkołą instytucji i organizacji,  Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy podinspektor Andrzej Dobies, major Sebastian Kopczak z WKU w Kłodzku, porucznik Krzysztof Robak z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku , rodzice, nauczyciele oraz uczniowie.
 
W pierwszej części uczniowie oraz goście uczestniczyli w patriotycznej uroczystości poświęconej 100 – leciu Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Program przygotowali uczniowie szkoły.
Następnie dyrektor szkoły Krzysztof Frączek mówił m.in. o istocie wychowania młodzieży w klasach mundurowych. Głos zabrał również vice starosta świdnicki, który podkreślił jak ważne jest wykształcenie przyszłych pokoleń oraz przypomniał o rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 
 
Uroczystość miała podniosły charakter. Ślubowanie złożyli uczniowie pierwszej klasy wojskowo-policyjnej. Uroczystość dała też okazję do wyróżnienia stopniami uczniów klas mundurowych – drugich oraz trzecich. Akty mianowania wręczał  Komendant Powiatowy Policji  w Świdnicy podinspektor Andrzej Dobies oraz major Sebastian Kopczak z WKU w Kłodzku i porucznik Krzysztof Robak z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku
 
Uczniowie klas mundurowych zobowiązani są do przestrzegania regulaminu klas mundurowych. Reguluje on między innymi obowiązek noszenia munduru co w specjalny sposób wyróżnia uczniów tych klas. Młodzież uczęszczająca do klas mundurowych, poza nauczaniem ogólnokształcącym przygotowywana jest do pracy w służbach mundurowych. Poznaje podstawy min pracy policjanta czy żołnierza zawodowego. Przedmiot ten wykłada w III Liceum Ogólnokształcącym czynny oficer świdnickiej Policji - ekspert Wydziału Prewencji -nadkomisarz Robert Topolski.
 
Oficer Prasowy KPP Świdnica  
st. sierż. Magdalena Ząbek

Galeria

Powiązane wiadomości